

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 6 nF |
| Voltage Rating (DC) | 8.5 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Voltage | 85 V |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 100 A |
| Working Voltage | 8.5 V |
| Forward Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Max Output Current | 4.4 A |
| Peak Pulse Current | 4.4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 10.82 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 9.44 V |
| Reverse Standoff Voltage | 8.5 V |
| Clamping Voltage | 14.4 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 4.4 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 9.44 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 10.82 V |
| Schedule B | 8541100050 |
Stock: 677
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16646
Ext.Price$0.16646
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16646 | $0.16646 |
| 10 | $0.14904 | $1.49040 |
| 50 | $0.13344 | $6.67200 |
| 100 | $0.11708 | $11.70800 |
| 500 | $0.10272 | $51.36000 |
| 1000 | $0.09917 | $99.17000 |
| 3000 | $0.09575 | $287.25000 |
| 5000 | $0.09094 | $454.70000 |
